Miért fontos az alapos kézmosás? – videóval

egy kisgyerek víz alá tartja a kezét

Miért fontos az alapos kézmosás? – videóval

A helyes kéztisztítás szabályaira már az egészen kicsi gyerekeket is elkezdjük tanítgatni, hiszen a kézmosás az alapvető higiéniai szabályok egyik első lépcsőfoka. De vajon mi szülők jól mosunk kezet? Mindez a téli, influenzás időkben még inkább fontos kérdés. Érdemes megnézni a Semmelweis Egyetem videóját is a témában!

A kézmosás szabályait a Zewa és a Semmelweis Egyetem edukációs videósorozatának segítségével mutatjuk meg.

A kézmosás szabályai 5 egyszerű lépésben

Kövesd ötlépéses útmutatónkat, és a kezed olyan tiszta lesz, hogy enni lehet majd róla. Belecsempésztünk néhány viccesebb módszert is, hogy a gyermekek is örömüket leljék benne, így az alapos kézmosás nemcsak hasznos, hanem szórakoztató is lesz.

1. lépés: Vizezd be a kezed

A helyes kézmosás legelső lépése a kéz bevizezése. Nincs ideális vízhőmérséklet ehhez, a lényeg, hogy kényelmes legyen a bőrödnek.

2. lépés: Használj szappant

Miután a kezed nedves, szappanozd be úgy, hogy teljesen lefedje a kezed, elöl-hátul.

3. lépés: A higiénés kézfertőtlenítés lépései

A következő hat lépésnek legalább 20 másodpercig kell tartania. Ha a gyerekeknek a kézmosás szabályait tanítod, akkor segíthetsz nekik mérni az időt úgy, hogy közben valami vicces dalt dúdolsz elejétől végéig, mely elég hosszú egy alapos kézmosásra. Így nemcsak a kezük lesz makulátlanul tiszta, de még nevethetnek is egy jót közben. Végtére is, a legtöbben nem szánunk elegendő időt a higiénés kézfertőtlenítésre, mely a gyerekekre különösen igaz.

• Kezdd el dörzsölni a tenyered körkörös mozdulatokkal
  • Dörzsöld az egyik kezed a másik tenyereddel az ujjaidat összekulcsolva, miközben előre és hátra mozgatod őket. Ismételd meg a másik oldalon is.
  • Ezután dörzsöld össze a két tenyeredet is egymás felé nézve, ujjaidat összefonva.
  • Fogd össze az ujjaidat, és mozgasd a kezeidet egyik oldalról a másikra, az ujjait a másik tenyereddel összedörzsölve.
  • Tartsd a hüvelykujjad a másik kezedben, és forgasd el a kezét, hogy tisztára súrold. Ismételd meg a másik oldalon is.
  • Végül dörzsöld az ujjbegyeid is körkörös mozdulattal mind az óramutató járásával megegyező és ellentétes irányba is a másik tenyereden. Ismételd meg a másik kezeddel is.

4. lépés: Öblítsd le a kezed

Öblítsd le a szappant vízzel a kezeidről.

5. lépés: Szárítsd meg a kezed

Végül alaposan töröld meg a kezed egy törölközővel. Másik alternatívaként egy nedvszívó papírtörlőt is használhatsz, hogy segítsen a baktériumok távol tartásában. Ha nyilvános helyen kilincseket és villanykapcsolókat érintettél, nem árt, ha olyan nedves törlőkendőt használsz utána, mely antibakteriális összetevőt tartalmaz.

A Semmelweis Egyetem videója a kézmosásról

A Semmelweis Egyetem által indított egészségügyi edukációs videósorozat célja, hogy megbízható forrásból nyújtsanak információt és segítséget olyan egészségügyhöz, családgondozáshoz kapcsolódó kérdésekben, amelyek a mindennapokban felmerülhetnek.

Ebben a részben a helyes kézmosás lépéseit és a kézfertőtlenítő folyadék használatát mutatják be.

A teljes cikkért a www.zewa.net oldalt keresd fel, az oktatóvideókért pedig a Semmelweis Egyetem Youtube csatornáját!