Van összefüggés a kapcsolataink és az egészségünk között?
Hogyan függ össze házasságunk és családi kapcsolataink minősége a testi-lelki egészségünkkel?
Számos tanulmány született arról, hogy mitől jó vagy rossz egy házastársi kapcsolat. Az onlinepszichologus.net blog bejegyzése arra keresi a választ, hogy családi kapcsolataink: a házasság minősége, vagy a családi állapotunk hogyan függhet össze lelki és testi egészségünkkel.
Vajon milyen egészségügyi előnyökkel jár a jó házasság?
Egy jól működő házasságnak számtalan előnye van egészségünkkel kapcsolatban is, sok tanulmány igazolta, hogy a házasok szemben a nem házasokkal boldogabbak, elégedettebbek és egészségesebbek.
A bensőséges párkapcsolat lelkileg védő hatású Az egyik magyar országos felmérés adatait vizsgálva a családi állapot és az egészségi állapot szerint, arra az eredményre jutottak a kutatók, hogy a jó házasságban élőknek a depresszió, a szorongás, a vitális kimerültség és az alvászavarok skálákon elért pontszámuk szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az elváltaké, vagy a rossz házasságban élőké. Az egészségi magatartást illetően pedig az átdohányzott évek száma az elváltak esetében volt a legmagasabb, s őket követte a rossz házasságban élők.
Összegzésként azt a következtetést vonták le a kutatók, hogy a jó házasságban élő nők és férfiak életminőség-mutatói a legjobbak, ugyanakkor a rossz házasságban élők életminőség-mutatói az elváltaknál is rosszabbnak bizonyultak.
További kutatások is bebizonyították, hogy az egészségi állapotbeli problémák a jó házassági kapcsolatban élőknél fordulnak elő legkevésbé, míg az özvegyek szenvednek leginkább egészségiállapot-romlásban.
Hogyan hat ránk a házassági stressz?
Egy házasság működőképessége Gottmann szerint az érzelmi intelligencia függvénye, fontos, hogy a házasfelek megtalálják a módját annak, hogy megakadályozzák az egymással kapcsolatos negatív gondolataik és érzelmeik felülkerekedését a pozitív érzéseken.
A házasság minősége fiziológiai változásokkal jár együtt: a negatív, ellenséges viselkedést követi a stressz-hormonszint és a kardiovaszkuláris reaktivitás (szív és érrendszeri rizikó) megemelkedése, valamint az immun-funkciók csökkenése.
A házastársi stressz kétféle módon járulhat hozzá az egészségromláshoz: indirekt úton a pszichiátriai zavarok, depresszió, szorongás gyakoriságának, intenzitásának a növekedésével, valamint egészségkárosító magatartásformák útján, direkt úton pedig a szív-érrendszer, neuro-endokrin, és immunrendszer fiziológiai folyamataira gyakorolt hatásával.
Mennyire fontos – egészségügyi szempontból is – a család? Milyen rombolást vihet végbe az egészségünkön a válás? Ezekről is szó van az onlinepszichologus.net cikkében.