A hiányzó jelenlét jelensége a családban

család elektronikai eszközöket bámul

A hiányzó jelenlét jelensége a családban

A digitális eszközök nemcsak a gyerekeket képesek elbűvölni, hanem bizony a felnőtteket is rabul ejthetik. A párkapcsolatokat tanulmányozó pszichológusok kezdtek először arról írni, hogy a családi együttléteket megzavarhatják az okoseszközök. A jelenséget általában a hiányzó jelenlét, a folyamatos részleges figyelem, újabban pedig a technoference kifejezéssel írják le.

Egy 2018-ban publikált vizsgálat szerint csupán a szülők 11%-a mentes e zavaró tényezőtől, 48% azonban napi 3-nál többször (akár sokkal többször) van kitéve ennek a hatásnak. A szülőkkel készült interjúk arról tanúskodnak, hogy sokan tudatában vannak ennek a hatásnak. Gyakran észlelik, hogy nem tudnak gyermekeikre figyelni, nem tudnak a gyerekek érzelmi jelzéseire válaszolni, illetve magatartásukat megfelelően kezelni – írta az ovonok.hu.

Mindezt terepen történő megfigyelések is megerősítik

Gyorsétterembe betérő szülő-gyerek pároknál figyelték meg, hogy a felnőttek 73%-a elővette és használta okostelefonját, és a fent leírt anomáliák nagyon gyakran jelentkeztek. Ha a szülő mélyen bevonódott az eszközhasználatba, akkor több esetben még a gyerek nagyon erősen figyelemfelhívó viselkedésére sem reagált. Egy idei, USA-ban elvégzett kutatás adatai között szerepel, hogy az anyák 40%-a és az apák 35%-a problémás eszközhasználó szülőnek ítéli meg magát.

A hiányzó jelenlét beszédes jelei az olyan (növekvő számban megfigyelhető) családrajzok, amelyeken minden családtag valamilyen kütyüvel van elfoglalva. Elvarázsolt családrajzban pedig mobiltelefonként megjelenő szülőkkel találkozhatunk.

Gyerekekkel készített interjúkból kiderül, hogy a gyerekek szeretnék, ha szüleik valóságosan is jelen lennének a kapcsolatban, és igényelnék, hogy jó médiahasználati mintákat leshessenek el tőlük.

A szülőkre is igaz, hogy bármilyen pszichológiai, egészségügyi vagy szociális természetű probléma fokozza a rossz digitális szokásokkal kapcsolatos fogékonyságukat. A nehéz helyzetben lévő felnőttek éppúgy használják szélsőséges érzelmeik szabályozására vagy örömszerzésre a készülékeket, mint gyermekeik, az ebből fakadó kieső figyelemért azonban nagy árat fizet a felnövekvő generáció.

Hogyan kerüljük el a technoference-t?

McDaniel, a technoference egyik kutatója, a következő javaslatokat fogalmazta meg a szülők számára:

• Tudatosan használja okostelefonját és egyéb készülékeit!
  • Építsen ki stratégiákat, hogy folyamatosan jelen legyen gyermeke számára!
  • Amikor gyermeke jelenlétében telefonjáért nyúl a zsebébe, tegye fel magának a kérdést: Várhat még?
  • Legyen biztos benne, hogy párjával közös nevezőn van a témát illetően!
  • Végül, ne csináljon nagy felhajtást az ügyből!

Az egyes tanácsok kifejtése és a teljes cikk az ovonok.hu oldalon olvasható.