A társasjáték és a szabályok elfogadása

színes dobókockák

A társasjáték és a szabályok elfogadása

Sok felnőtt tekint úgy a társasjátékra, mit valami aranyos és kedves dologra. Bátran tekinthetjük ilyennek, de jól tesszük, ha komolyan vesszük annyira, hogy gyakran játszunk ilyesmit a gyerekkel. A társasjáték sokféle fejlesztő hatását lehet említeni, (…) most csak egyetlen dologra fókuszálunk. Arra, hogyan hat a gyerek közösségben, óvodában, iskolában, sportegyesületben betöltött szerepére.

A gyerekneveles.hu cikkét olvastuk a társasjáték szabálytiszteletet tanító hatásáról.

Mint sok más fontos dolog, a gyerek szabálytisztelete is alapvetően 2 és 5 éves kor között nyeri el alapvető mértékét.

Mi az a szabálytisztelet?

Egy ember hozzáállása ahhoz, hogy be kell-e tartania szabályokat, és annak ismerete, hogy miért tartunk be szabályokat. Aki általában tiszteli a szabályokat, annak könnyebb dolga lesz közösségben, és a körülötte élőknek is jobb lesz mellette, mint olyan valaki mellett, akinek nehezére esik a szabályok betartása.

Sok felnőtt próbált már lelkére beszélni a bajkeverő vagy agresszív gyereknek eredménytelenül. Egy agresszív gyerek nem csak a társait és tanárait nem tiszteli, hanem a szabályokat sem. Ő a szabályokat ellene felállított akadályoknak tekinti. Ezért azt is „megengedi” magának, hogy semmibe vegye őket, hiszen „csak hátráltatja őt a céljai elérésében”.

Komolyabban vett társasjáték

társasjátékMint szülő, komolyabban vennénk a társasjáték szerepét, ha előtérbe helyeznénk azt, miként hat majd a gyerek közösségi környezetben való viselkedésére. Persze pozitív hatásának eléréséhez azt is tisztázni kell, hogyan játszunk ilyesmit a gyerekkel, és mi a helyzet, ha több gyerekkel együtt játszunk. Ahhoz, hogy ne könyvet írjunk most a témáról, csak egyetlen dolgot emelek ki.

A társasjátékban kulcselem, hogy ki győz, és valaki veszít. Az a gyerek, aki például társasjáték segítségével megtanul szabályosan győzni és méltósággal veszíteni, sokkal jobban érzi majd magát óvodai vagy iskolai közösségben.

Nem beszélek le egyetlen anyukát vagy apukát sem arról, hogy ne kedvezzen a gyereknek társasjáték közben annak érdekében, hogy a gyereknek sikerélménye legyen. Ezt elég rossz kifejezéssel „kegyes csalásnak” nevezik, de ez valójában jóindulatú esélykiegyenlítés. Attól viszont óva intek minden szülőt, hogy annak érdekében, hogy „megkímélje” a gyereket a kudarctól, állandóan úgy intézze, hogy mindig a kölyök győzzön.

Intézd úgy, hogy többet győzzön a gyerek, de néha veszítsen. Milyen arányban? Minél nagyobb, annál kiegyenlítettebben. Könnyű ezt megvalósítani a sakkban, és kissé nehezebb kockával, vagy kártyákkal játszott játékokban, ahol a véletlennek nagyobb a szerepe, de a szülők meg szokták ezt oldani.

Esélykiegyenlítés és könnyek

A gyerekkel egy darabig egészen jól megbeszélhető az esélykiegyenlítés módszere. Megállapodhattok abban, hogy mivel te felnőtt vagy, és jobban ismered a számokat vagy valami ilyesmi, ezért rád nehezebb szabályok vonatkoznak. Ez elfogadható a gyerek számára, és egy idő után ő maga kéri majd, hogy bontsátok le a számára kedvező szabályokat, ha te már túl sokat veszítesz.

Jól működhet az a módszer is, ami a számítógépes játékok világából jön, de „véletlenül” a társasjátékoknál is jól használható. Ez pedig az, hogy megkérdezed a gyerektől, hogy hányas fokozaton játsszál, mondjuk 1 és 10 között. Azokban a játékokban, ahol kockával kell dobni, ott egészen kicsiknél megállapodhattok abban, hogy ő az első dobása után dobhat egyet újra, ha nem kedvező az első dobása.

A szabályok tiszteletét akkor van esélyed felépíteni egy gyereknél, ha nem engeded meg azt, hogy csaljon. Inkább alakíts ki számára előnyöket biztosító szabályokat, mert a másik módszer, tehát az, hogy hagyod csalni, vagy az, hogy látja, hogy te miként csalsz, az lerombolja nála a szabályok tiszteletét, és ez felnőttkorra is kihathat.

Tudom, hogy szülőként nehéz lehet elviselni a gyerek könnyeit, de ez előfordulhat. Azonban minél jobban megtanul tisztességesen győzni és méltósággal veszíteni, annál ritkább lesz. A társasjáték úgy jó, ha vidám dolog, és akkor marad az, ha a szabályokat betartva játsszák, így viszont hosszú távon is segíti becsületes gyerekek felnevelését.

Más eszközöket és technikákat is mutat nekünk a gyerekneveles.hu-n megjelent cikk! Kattints rá!