Hogyan tanítsd meg gyermekedet a türelemre?

szomorú kisfiú kinéz az ablakon

Hogyan tanítsd meg gyermekedet a türelemre?

A gyerkőcök számára – legyen szó tipegősről, bölcsisről vagy épp ovisról – nem létezik jövő idő; mindent azonnal akarnak és nagyon nehezen értik meg a „majd” fogalmát. A legtöbb hisztinek ez a forrása, és mi szülőként bármit megtennénk, hogy elkerüljük a kifakadást, de vannak dolgok, amiket nem tudunk siettetni. Mit tudunk hát tenni?

A várakozás és a türelem megtanulása gyermekként kulcsfontosságú, de nem csak a gyerekkort és a szülő-gyermek kapcsolatot befolyásolja ez a készség, hanem a kicsi későbbi felnőtt életét, személyiségét is. Ez összefügg azzal is, hogy a lurkóknak még nincs kifejlett időérzékük, és nem tudják időben elhelyezni a történéseket. Körülbelül az ovi középső csoportjában, 4-5 éves korban jutnak olyan szintre, hogy ha pontosan elmondjuk nekik, hogy ebéd, délutáni pihenő stb. után megyünk értük, akkor megértik, de itt is nagyon óvatosan kell bánni az ígérgetéssel, és mindig őszintének kell lennünk hozzájuk – írta a Babanet.

Az életben viszont rengeteg dolog nem azonnal történik, így minél korábban megtanítjuk őket a türelem fogalmára, annál könnyebb helyzetben leszünk mi is és ők is.

3 alapszabály

1. Mindig légy következetes, amikor azt magyarázod el a kicsinek, hogy hogyan kell várni, főleg, ha a biztonsága megóvásáról van szó (ne ígérgess a levegőbe, midig tartsd be a szavad, sose kivételezz és Te se rohanj át az út közepén a nélkül, hogy úgy tennél, ahogy Neki tanítottad).

2. Nem kell külön dicséret, jutalom, vagy ajándék azért, mert a poronty türelmes tudott maradni. Egyszerűen csak következzen az a dolog, ami egyébként is tervben volt, például a rendrakás után a játék – azt a természetes egyensúlyt próbáljuk megtalálni, amiből a pici érezheti, hogy az életben élvezetes és kötelező, de kevésbé élvezetes dolgok követik egymást, de nem szabad, hogy azt higgye, hogy minden alkalommal, amikor türelmes, ajándék jár, hiszen akkor később csalódni fog.

A cikk folytatása a Babanet oldalán olvasható.