Ígérd meg, hogy jól szereted a gyerekeket!

gyereknap, szeretet

Ígérd meg, hogy jól szereted a gyerekeket!

Gyereknap. Ma őket ünnepeljük. Megvesszük, elvisszük, megszervezzük, szállítjuk, rábízzuk, erőn felül megteremtünk, előteremtünk mindent, de mindent. Aztán meglepődünk, ha követelőzik, hisztizik, nem fogad szót, beszól nekünk, a nagyinak, a tanárnak. Mindent jobban tud és azt kendőzetlen stílusban el is mondja. Jól szeretjük őket? NEM. Miért, mit tudsz tenni, mit értettél félre?

A SZERETETET. Szeretnéd jobban csinálni? Egyszerű pedig. Ígérd meg….

Ígérd meg, hogy:

• Minden egyes nap szánsz neki legalább 10 percet, amikor tényleg figyelsz rá és megkérdezed, hogy van és te is mesélsz.

• Vele játszol. Nem csak beadod a játszóházba, hanem leülsz mellé otthon. Építeni, rajzolni, legózni, vagy bármi.

•  Főzöl neki rendszeresen és csomagolsz szendvicset. Nem elég, ha pénzt adsz neki, hogy vegyen magának reggelit. Van olyan is, hogy a zokninak nincs párja és kenyér otthon, az bele is fér néha, de az éltető étel több, mint egy szendvics. Abban benne van a szereteted is.

• Megtanítod neki az érzelmeit felismerni és emberi módon kifejezni. Ér szomorúnak, csalódottnak, dühösnek lenni. Szabad félni, szorongani, de az akkor igazán veszélyes, ha nem is tudja, mi pusztítja belül és nem tudja elmondani.

• Feladatot adsz neki otthon is. Legyenek kötelességei, aminek eleget kell tennie. Akkor is, ha nem tetszik, ha nehéz, ha unalmas.

• Alkotsz szabályokat. Legyen meg az a határ, amit nem szabad átlépni. Tanítsd meg neki mit tehet és mit nem!

• Adj kevesebb tárgyat és több időt, odafigyelést. Tanítsd meg neki a valódi értékeket. Ne higgye, hogy a tárgyaktól boldog lesz.

• Minden nap érezteted vele a feltétlen szeretetet. Ami jár neki, mert erre a világra született. Tudja, hogy csak a puszta létezése is öröm számodra.

• Elviszed kirándulni, színházba, múzeumba, templomba, állatkertbe. Attól lesz magabiztos felnőtt, hogy ezeken a helyeken is jól érzi magát. A művészet, a természet, a hit olyan kapaszkodók, amik átsegítik majd az élet nehézségein.

• A természetének, habitusának, képességeinek megfelelő iskolát, kihívást találsz neki. Elfogadod, ha ő nem olyan, mint amilyennek megálmodtad.

Ha megígéred, de egyet sem tartasz be, akkor azt mi, tanárok kell, hogy pótoljuk az iskolában helyetted.

Mi hitetjük el vele, hogy képes bármire és meg tudja csinálni, ha szeretné. Mi vagyunk következetesek vele. Mi tanítjuk meg neki, hogy viselkedjen jól, fejezze ki magát a helyzetnek megfelelően. Mi tiltjuk meg, hogy a másikat tettekkel, vagy szavakkal bántsa. Nálunk van keksz, hogy adjunk annak, aki rendszeresen nem hoz reggelit. És ezt többször kell megtennünk, mint hinnétek. Ilyen szempontból pedig teljesen mindegy, hogy 8-tól 4-ig tart-e a munkaidőnk. Ez egy nagy feladat. Túl nagy ahhoz, hogy ne együtt csináljuk veletek kedves SZÜLŐK. Szeressük jól a gyerekeinket!

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.