Így nevelnek gyereket a dánok

Iben Sandahl

Így nevelnek gyereket a dánok

Miért olyan fontos a szabadság a gyereknevelésben? Miért kell hagyni szabadon játszani a kicsiket? Tibenszky Moni Lisa beszélgetett Iben Sandahl dán pszichoterapeutával, a Magyarországon is megjelenő két kötete – Gyereknevelés dán módra és a Játék dán módra –kapcsán.

A mai modern korban, felelős szülőként, mire kell figyelnünk gyerekeink nevelése során? Mi az, amit a dánok jól csinálnak ez ügyben, mi az, amit érdemes Önöktől átvennünk?

Magyarország történelme, kultúrája, társadalmi berendezkedése más, mint a miénk Dániában, így biztosan vannak különbségek a gyermeknevelési szemléletünkben és gyakorlatunkban is. De abban biztos vagyok, hogy akárhol él is egy szülő a világban, mindegyik azt akarja, boldoguljon a gyereke és minden tőle telhetőt meg is tesz ezért. Ezért jobb, ha arról beszélünk, ami összeköt minket, s nem arról, ami elválaszt.

Mindegyik könyvében a gyereknevelés központi fogalma a szabadság. Miért olyan fontos ez?

A gyerekeink igénylik, hogy bízzunk bennük. Szeretik azt érezni, hogy bizalommal engedjük ki őket a világba, amely felfedezése szintén elemi vágya a gyerekeknek. S ez a felfedezés a szabad játékon keresztül valósul meg a leginkább. De ehhez bizalom kell, szabadság kell a gyerekeknek. A szabad, kötetlen játékon keresztül fedezik tehát fel a világot, és ami szintén nagyon fontos: a saját tempójukban. Mindez pedig a személyiségük rugalmasságának kialakulásához is hozzájárul.

A Játék dán módra című kötet sorra veszi a különböző játékfajtákat és rengeteg hasznos tippet is ad az egyes játékokhoz és játékterekhez. És arról sem feledkezik meg szólni, milyen fontos az is, hogy a gyerekekkel való közös játékot nekünk, szülőknek is élveznünk „kell”. Miért jó az, ha a felnőttek is újra felfedezik a játék örömét?

• A gyerekek példákon keresztül tanulnak meg mindent. Azt is, hogyan vezetjük az életünket, hogyan kezeljük a nehézségeinket és az örömeinket. Ha azt látják, hogy megfelelően rugalmasak vagyunk az életeseményeink feldolgozásában – tehát van bennünk játékosság –, akkor valószínűleg ők is így tesznek majd.

A Felelős Szülők Iskolája videósorozatban kérdez meg neves gyermeknevelési szakembereket, hogyan neveljünk boldog gyerekeket. Most Önt is arra kérem, adjon nekünk tanácsokat ez ügyben!

Erről a kérdésről írtam mindkét könyvemet 🙂 De nézzük a legfontosabbakat,

• először is nézzünk magunkba! Legyünk tisztában a saját értékrendszerünkkel, hiszen ezek alapján reagálunk a gyerekeink minden rezdülésére. Ha megvizsgáljuk a gyerekeinknek adott válaszainkat, reakcióinkat, hamar ráébredünk magunk is, ha rosszul reagáltunk. Ismerjük meg magunkat, hogy jó szülők lehessünk!
  • amit teszünk, és amit mondunk, az legyen összhangban! A gyerekeink azonnal felismerik, ha nem vagyunk hitelesek!
  • álljunk mindig a gyerekeink mellett! Nincs annál fontosabb, mind hogy maradéktalanul megbízhassanak bennünk!
  • legyünk őszinték, merjünk kimondani dolgokat!

• pedagógus, újságíró

Bitter Noémi