Körömlakk az ovisokon?
Mit szabad, mit illik egy kislánynak, kisfiúnak, hány éves kortól szabad ezt vagy azt megtennie. Óvodás kislányodnak tetszik a sok színes körömlakk? Kért már meg, hogy fesd ki a körmét? Megtetted?
Nemcsak a fociban vagyunk mind otthon, a tízmillió gyerekpszichológus és szuperszülő hazája is vagyunk: alig van olyan nevelési kérdés, szülői magatartás, hozzáállás, amellyel kapcsolatban ne lennének már jó előre kész válaszaink … Ugye, milyen igaza van a divany.hu szerzőjének?
Azoknak, akik nem érintettek a kérdésben, a felvetés is furcsa lehet, az óvodáskorú gyereket nevelők azonban megerősítik: rendszeresen napirenden van a lakk, a csillámtetoválás és a hajkréta ügye is.
„A nemi szocializáció egyik fontos forrását jelenti mások megfigyelése: az alapján próbáljuk meg megérteni, hogy mit jelent nőnek vagy férfinak lenni, hogy a nőként és férfiként azonosított személyek hogyan öltözködnek, viselkednek, mit dolgoznak stb. Ezek mentén megismerve a nemek jelentését kezdjük el lemásolni a megfigyelteket, és ezt a társadalmunk általában különböző módokon meg is erősíti” – magyarázza Dallos Andrea pszichológus.
Míg az otthoni ruhapróbálgatást a szülők nagy többsége kedves és támogatandó dolognak találja, a körömfestéssel, sminkkel már más a helyzet: az ellenzők esztétikai, erkölcsi és egészségügyi aggályokra hívják fel a figyelmet.
Korai?
Azok, akik szerint korai az óvodás lakkozás, elsősorban a „nagylányosítástól” tartanak: úgy vélik, ezzel, illetve az iskoláskori sminkeléssel elmosódnak a határok a fejlődési szakaszok között, és számukra az ovis lakkozás a nagylánnyá válás siettetése. Ők úgy gondolják, nemcsak felesleges, de káros is ilyen kis korban kifejezetten nőies attribútumokkal felruházni a gyerekeket, és kis felnőttet csinálni belőlük.
Azok a szülők, akik nem bánják a lakkot, úgy vélik, ha egy kislány, anyukáját látva szeretne színes körmöket, egyszerű szerepjátékról, így az óvodáskorban teljesen adekvát tevékenységről van szó.
Nem praktikus?
Vannak, akiket nem a nagylányosítás zavar, egyszerűen nem tartják praktikusnak a lakkozást ilyen kis korban. A lakk száradására várni kell, egy 3-4 éves gyerek felkenni jó eséllyel nem tudja, ha nem szárad meg rendesen, elkenődik, maradandó foltot hagy ruhán és kárpiton, ha meg kiborul az üveg, megint kész a baj.
Az ellentábor szerint viszont már rég nincs vele ilyen felhajtás: a mai lakkok gyorsan száradnak, ráadásul nem is rendszeres, oviba indulás előtti lakkozást terveznek. A közös manikűr emellett remek szülő-gyerek program is lehet.
Csúnya?
Vannak, akik esztétikai szempontok mentén szavaznak: ők úgy gondolják, egyszerűen nem néz ki jól egy ovis gyerek kezén a lakk, pláne, ha felnőttes színű. Frissen felkenve sem, de lepattogva, elmaszatolódva meg kifejezetten csúnya.
Az ellentábor szerint igenis esztétikusak a színes kis körmök, sokan úgy gondolják, az alkalmankénti ovis lakkozással csak önmagukkal szembeni igényességre tanítják a lányokat, ráadásul nem mélyvörös, bordó vagy fekete lakkban gondolkodnak, hanem a gyerekhez illő élénk, kedves színvilágban. Hát akkor meg mi bajuk lehet tőle a gyerekeknek?
Nem egészséges?
Baj azért akadhat – mondják a lakkot ellenzők. Kiemelik, hogy a körömlakkokban egy sor vegyszer, akár egészségre ártalmas anyag van, ráadásul a kencék hosszan érintkeznek a gyerek körmével, és ez idő alatt bőven van módjuk ezeknek a kemikáliáknak felszívódni.
Az ellentábor viszont egészségre ártalmatlan, sőt kifejezetten gyerekeknek készült lakkokat mutatnak, olyan termékeket, amelyekben nincs káros anyag, amelyek vízben oldódnak, és vegyszermentes lemosóval eltávolíthatók. Ezekkel a termékekkel így egyszerű divathóbort a festés, mondják.
És te mit gondolsz? – kérdezte a divany.hu cikkének szerzője.
A válaszokból ITT olvashatsz egy összegzést!