Sarokba állítás? – Ez biztosan nem működik!

fiú elbújt egy fekete anyag mögé

Sarokba állítás? – Ez biztosan nem működik!

Mert az az igazság, hogy a sarokba állítás nem működik. Sokkal célravezetőbb, ha a zsigerből jövő reakciónkat, a kiabálást vagy a büntetést megtanuljuk helyettesíteni néhány lényegesen hatékonyabb módszerrel.

A sarokba állítás helyett néhány valóban működő tipp a Csalad.hu cikkéből.

Miért nem működik a sarokba állítás?

A mi célunk a büntetéssel az, hogy jól megtanulja a gyermek: ezt vagy azt nem szabad csinálni, és soha többet ne kövesse el. A gyakorlatban viszont nem pontosan ez történik, ugyanis a gyermekek többsége nem érti az összefüggést a sarokban állás és a tette között. Ebből csak azt tanulja meg, hogy a büntetéstől féljen a jövőben, vagy a mi haragunktól. Azt biztosan nem, hogy amit tett, annak valójában milyen negatív következményei vannak és emiatt valós bűntudata sem lesz.

A cél tehát az lenne, hogy kialakuljon benne egy belső elvárás saját magával szemben, hogy tudja, így nem viselkedünk, mert az helytelen. Ehhez azonban más hozzáállásra van szükség tőlünk, szülőktől is.

Próbáljuk megérteni az okot

Vegyünk néhány mély levegőt és még mielőtt csattannánk, próbáljunk belehelyezkedni a gyermek jelenlegi lelkiállapotába. Valószínűleg ő sem élvezi a helyzetet. Vajon mi váltotta ki belőle a rosszalkodást, vagy a hisztit? Éhes? Fáradt? Túl sok az inger? Esetleg régóta nem kapott tőlünk kizárólagos figyelmet? Igyekezzünk kideríteni, hogy valójában mi a baj. Ha tud válaszolni, kérdezzük meg! Mindig van egy mélyebb oka a helytelen magatartásnak.

Tanítsuk meg jóvá tenni

Ha lenyugodtak a kedélyek, magyarázzuk el neki, hogy miért volt helytelen, amit tett, mik a következményei és legközelebb hogyan kellene viselkednie. Ha nagyobbacska a gyermekünk, kérdezzük meg, hogyan tudná helyrehozni. Például: „Megütötted anyát, ilyet nem csinálunk. Hogyan tudnád jóvá tenni ezt?” „Adok neki egy puszit.” „Szuper ötlet!”

Miért számít figyelemnek a “negatív figyelem” is? És miért jó ebben az esetben a játék és a mese? Erről is olvashatsz a csalad.hu-n megjelenő teljes cikkben.