„Zseni a gyerekem, de…nem örülök ennek”
Minden szülő eljátszik a gondolattal, hogy mi történne, ha rendkívül tehetséges gyermeke lenne. Sokan mindent meg is tesznek ezért, valójában pedig azt sem tudják, mi mindennel jár egy zseni a családban.
Mit jelent egy család számára a zseni gyerek? Valóban csak irigylésreméltó állapot ez, vagy vannak nehézségei is? Erről a kevésbé megvilágított élethelyzetről olvastunk egy írást a Famiily oldalán.
Egy zseni és vele az élet…
Azt mondják, hogy ami az egyik oldalon pluszban van, az hiányzik máshonnan. A tehetséges gyerekek mindig sokkal érzékenyebbek, sérülékenyebbek és biztosan eltérnek valamiben társaiktól. Az ember alapvető tulajdonsága, hogy az átlagtól, megszokottól eltérőt nehezebben fogadja el, perifériára szorítja. A tehetséges gyermek a szülőnek is komoly kihívás.
„Biztosan láttál már olyan gyereket, aki háromévesen írt, olvasott, osztott, szorzott, akár törtekkel is, de tini korára hároméves szintjén ragadt szocio-emocionális szempontból, azaz nem tudott kapcsolatot teremteni, érzelmi reakciói jóval elmaradtak kortársaiétól.” – meséli Éva, akinek papírja is van arról, hogy zsenit nevel. – „Marci már pici korában is teljesen más volt, mint a nagy testvére, Áron. Emlékszem, hat hónapos koráig sehová sem mehettünk egy óránál hosszabb időtartamra, mert Marci elkezdett üvölteni és addig nem hagyta abba, amíg haza nem értünk. Mindig meghökkentett, mennyire nem bírja az érintést és az érzelmi megnyilvánulásokat. Több szakemberhez is elvittem, nincs-e valamilyen idegrendszeri probléma a háttérben, rengeteg vizsgálatot elvégeztek rajta, de minden értéke, eredménye rendben volt.”
Marci azóta már egyetemista, szoftvereket tervez, fejleszt és 19 évesen több nemzetközi IT céggel dolgozik együtt. Van barátnője és barátai is, de a mai napig nem egyszerű vele az élet.
A szülők felelőssége
„Sokszor kívántam, bár ne lenne ennyire tehetséges és okos a gyermekem, csak átlagos. Mert bárki, bármit is mond, ha zseni születik a családba, az borzasztó nagy felelősség. Azt érzed, hogy a te tudásod már gyermeked pár éves korában csődöt mondott, hiszen olyan kérdéseket tesz fel, amelyekre nem tudod a választ. Tudod, hogy meg kell keresned számára azokat a lehetőségeket, amelyek segítenek neki jó irányba terelni azt a hallatlan energiát és tudást, ami megadatott neki.”
Mit mond a szakember?
A szakemberek szerint ahhoz, hogy ezek a gyerekek teljes értékű életet élhessenek, biztosítani kell számukra a kontrollált, szabályozott fejlődést, nevelést és semmi esetre sem szabad őket mini felnőttként kezelni. Bármilyen gyerekről is legyen szó, akár tehetséges valamiben, akár nem,
a maradandó értékek, a szeretet, a törődés és a család azok a kulcsszavak, melyek számukra a teljes élet előfeltételei.
„Ha visszajelzést kapsz, hogy gyermeked tehetséges sportban, matematikában vagy valami másban, akkor is az első és legfontosabb teendőd, hogy önfeledt gyermekkort, szeretetet, biztosíts neki, odafigyelj rá! Tudatosítsd benne, hogy értékes ember, ne alakítson ki olyan önkorlátozó hiedelmeket, hogy értéktelen, valami baj van vele, mert bármennyire is hihetetlen, de az ilyen gyerekek folyamatos önbizalomhiánnyal küzdenek.”– tanácsolja Éva.
Nem csak kincs, feladat is
Lehet, hogy a tehetség, a zsenialitás nagy adomány, de az is biztos, hogy sokkal göröngyösebb és magányosabb út az övék, mint egy átlagemberé. A tehetség nem csak kincs, hanem feladat is a gyermek számára. Olyan feladat, ami komoly kihívások elé fogja állítani az életben. Ezért van szükség egy biztos pontra, a családra és a megfelelő támogatásra.
Te is úgy gondolod, hogy a tehetség azonos a kiváló iskolai teljesítménnyel, magas intelligenciával? Sokan vélekednek így, ám a tehetségnek nem ez a mércéje. Hogy mi, s honnan tudhatod, hogy a gyermeked tehetséges? Ezekre is választ kapunk a famiily.hu cikkéből.