Fedezzük fel a tudományt házilag!
Hogy kerül a főtt tojás a palackba? Röpül a WC papír guriga, szambáznak a pingponglabdák? Na nee….!!
Miértektől hangos a ház. Miért száll fel a lufi? Hogy működik a világ? És nem győzünk rá válaszokat gyártani. A válaszok azonban kevésnek bizonyulnak, lassacskán kiderül, sok mindenre a válasz: csak! Egyvalamit azonban egészen biztosan tudunk: amit egyszer megtapasztaltunk, azt már nem felejtjük el.
Én például emlékszem, amikor biológia órán a tanár egyszer csak egy rémmel érkezett az órára, és a rémet Samunak hívták. Samu, a csontváz, sátánian vigyorgott ránk fogatlan szájával. Arra viszont tökéletesen jó volt, hogy a sok bámész diáknak bemutassa, hogy melyik szervünk hol található. Oda is lehetett menni hozzá, hogy megtapogassuk. Félve nyúltunk hozzá, és amikor „megbizonyosodtunk”, akkor le is „ellenőriztük” – saját magunkon. Vicces összehasonlításokat végeztünk. Néhány óra után – amikor Samu állandó vendéggé vált – már kezet is ráztunk vele, és csattogtattuk fogatlan állkapcsait, mókáztunk vele rendületlenül. (Persze, amikor a tanár nem látta…)
Az ókori görög tudós – Arkhimédész – azt a feladatot kapta, bizonyítsa be, hogy az aranyműves meglopta királyát, és a kapott arany nagy részét eltette, a maradékot ötvözte az ezüsttel, majd ebből készítette el Héron király koronáját. Folyamatosan számítgatásokat végzett – gondolj csak arra, amikor te a fizika vagy kémia számítások felett üldögélsz -, aztán elment a városi fürdőbe, ahol belecsobbant egy színültig tele fürdőkádba. Persze, amikor teste belemerült a kádba, és a felesleges, súlya által kiszorított víz kiloccsant, azonnal rájött a megoldásra, és – a monda szerint – ennek annyira megörült, hogy anyaszült meztelenül rohant végig Athén főutcáján azt üvöltözve: Heuréka!, azaz megtaláltam (a megoldást). Nem kellett neki más, csak a tapasztalat. Az élmény! Egyetlen pillanat, és rácsodálkozó figyelem elegendő volt ahhoz, hogy megalkossa a ma fajsúlyelméletként ismert, általános iskolákban is tanult törvényszerűséget.
Az is eszembe jutott, hogy a legnagyobb élvezetet az iskolában az okozta, amikor a kelleténél egy kicsit koszosabbak lehettünk. Nagyszerű érzés volt, amikor nem kellett arra vigyázni, hogy ne kenjük össze magunkat, hanem – a cél szentesíti az eszközt – csak a végeredmény számított. Gondoljatok csak azokra az iskolai bulikra, amikor bekötött szemmel kellett megetetni a szemben álló társunkat joghurttal..! Nahát, ennél jobb nincs!
Szemfényvesztő, mókás, koszos, tudományos játékok, kísérletek a könyvekből ismert, bonyolultnak tűnő fizikai és kémiai törvényszerűségek bebizonyítása, amikor már a mókán túl a tapasztalás is előtérbe kerül… ez lehet az igazi élvezethalmozás. És képzeld el, hogy mindezt otthon is megcsinálhatod!
Készülj fel a világ legszutykosabb tudományos kísérleteire! Repülő WC papír gurigák, pingpong labdák csatája, robbanó kólásüvegek. Steve Spangler mókás tudománya klassz kísérletekkel, melyeket mind kipróbálhatsz otthon is. Felemelhetsz, vagy felboríthatsz dolgokat úgy, hogy hozzájuk sem érsz. Ez a tudomány ereje! Nyűgözd le barátaidat is az őrült trükkökkel. Hogy jut a főtt tojás az üvegbe? Vagy egy érme a lufiba? Próbáld ki magad a hétvégén Da Vinci Learning műsorában!
Írta: Tihanyi Rita