Így folyik a tanítás egy átlagos svájci iskolában! Ámulva hallgattuk az anyuka élménybeszámolóját!
Kíváncsi vagy, hogy milyen körülmények között tanulnak a svájci kisgyerekek az iskolában? Akkor olvasd el cikkünket, amelyben egy magyar édesanya meséli el élményeit, aki csak nemrég csöppent bele családjával egy hihetetlen valóságba! – fogalmaz a koloknet.hu.
Egy átlagos svájci kisváros iskolai életébe engedett bepillantani egy magyar kisgyerekes édesanya, aki megosztotta velünk élményeit az iskolakezdésükről. A család külföldi munkavállalás miatt költözött nemrég Svájcba, egy – a Bodeni-tó partjához közeli – csendes kisvárosba. Errefelé nem csak a hegyvidéki táj bámulatos, az emberek mosolygósak, a közösség elfogadó, hanem itt még az iskolai rendszer is egészen más, mint nálunk.
Miközben ámulva hallgattuk a lelkes anyukát, egy gyerekközpontú, sok praktikumról és kreativitásról árulkodó álomiskola képe kezdett körvonalazódni előttünk, ahova boldogan indulnak a gyerekek reggelente az iskolába nap, mint nap. Pedig a Thurgau kantoni oktatási intézmény csupán egyike a teljesen átlagos és hétköznapi itteni iskoláknak. Csak olyan, mint bármely más iskola a környéken, amelynek már az idei mottója is a lényegről árulkodik: „Együtt az úton”.
Elsősök és másodikosok egy tanteremben
Az első és második osztályosok ugyanabban a tanteremben tanulnak, közösen, ugyanúgy, ahogy a harmadik és negyedik osztályos gyerekek. Minden kis elsőst egy másodikos gyerek mentorál, akiknek az a feladata, hogy a megszeppent elsősöket a tanév kezdetén a beilleszkedésben, az év során pedig a különböző iskolai helyzetekben segítsék.
A svájci kisvárosi iskola felfogása, hogy az elsősök nem kaphatnak több házi feladatot, mint 10 perc naponta. A másodikosokra 20 percnyi leckeírás vár, a harmadikosok kevesebb, mint fél órás tanulni valót visznek haza. Hazai értelemben vett napközi nem létezik. Ha a szülők annyira elfoglaltak, hogy nem tudják a gyerek napközbeni elhelyezést másképpen megoldani, akkor az úgynevezett Kinderzentrum szolgáltatását tudják igénybe venni – önköltséges alapon.
Ebédkor minden gyerek hazatér ebédelni, ilyenkor minden hivatal bezár
Az órarend az itthoni órarenddel még köszönő viszonyban sincs, ugyanis nincsenek benne feltűntetve a tanórák, hanem csupán annyi, hogy mikor kell a kisgyereknek az intézményben lennie.
A gyerekek délelőtt 8:00-11:45h-ig tanulnak az iskolában.
A délelőtti tanulást egy nagy 20 perces szünet szakít félbe, amit minden iskolásnak kötelezően az udvaron kell eltöltenie – a gyerekek itt a szabad levegőn fogyasztják el a tízóraijukat, ami semmiképpen sem édességeket, nassolnivaló, mint nálunk, hanem csakis egészséges harapnivaló, például nyers idényzöldség.
Az anyuka egyik legmegdöbbentőbb és egyben legkellemesebb élménye az volt, amikor megtapasztalta, hogy 11:45h-kor az egész település szinte egyszerre megmozdul. Iskolások, tanárok, gyerekek és felnőttek egyszerre teszik le a tollat a kezükből, és sietnek haza, hogy a családdal együtt ebédeljenek. Ilyenkor bezár a posta, az orvosi rendelő, és még a bank is szünetel. A kötelező ebédszünetet mindenki komolyan veszi a településen. Majd aztán 13:30h-ra, amikor a kellemes déli pihenő véget ért, mindenki visszatér a helyére, a felnőttek a munkába, a gyerekek pedig az iskolapadba.
A cikk folytatása a koloknet.hu oldalon olvasható.