Új élménytér a gyöngyösi Mátra Múzeumban

állatcsontváz egy múzeumban

Új élménytér a gyöngyösi Mátra Múzeumban

A tenger mélye, az ásványok, egy bánya mélye – és mindez a legmodernebb multimédiás, audiovizuális eszközökkel, élményszerűen, a gyerekeknek.

Csaknem háromszáz millió forintos uniós támogatással a Széchenyi 2020 program keretében megvalósult élménytér-fejlesztést adtak át a gyöngyösi Mátra Múzeumban. Az attrakció a hozzá kapcsolódó pedagógiai programokkal és korszerű infokommunikációs eszközökkel teszi új élménnyé a tudásszerzést látogatóik számára.

“Élményből tudást – természetesen a Mátra Múzeumban”

A fejlesztés csaknem háromszáz millió forintos uniós támogatással valósult meg a Széchenyi 2020 program keretében. (MTI/Komka Péter)

Az Orczy-kastély négy emeleti terme, amely egykor az ásvány- és őslénytani állandó kiállításnak adott helyet, átalakult a legmodernebb multimédiás, audiovizuális eszközökkel felszerelt élményközponttá. Az érdeklők megismerhetik itt a szárazföldi és vízi élővilágot, a miocén tenger mélyét, a vulkán keletkezésének okait, folyamatát.

Ellátogathatnak egy bánya “mélyére”, ahol a Mátra földtani, geológiai értékeit, ásványkincseit kutathatják. Betekinthetnek az ember természetformáló tevékenységébe, képet kaphatnak arról, hogyan alakult ki a Kárpát-medence mai arculata, s megtudhatják, hogyan hat a klímaváltozás az élővilágra, a természeti környezetre.

A projektben való részvételről Heves megyéből összesen 21 gyöngyösi és környékbeli iskolával írtak alá együttműködési megállapodást. Az érintett több mint 5000 – jelentős arányban hátrányos helyzetű – tanuló 26 hónapon át rendszeresen részt vesz a március 1-jétől kezdődött foglalkozásokon, melyek részben múzeumpedagógiai órák, részben szakkörök, részben pedig nyári táborok lesznek.

Az élményszerű ismeretszerzést az újonnan munkába állított multimédiás eszközök – 9 projektor, 4 intelligens tábla, interaktív és multimédiás terepasztalok – biztosítják, míg 35 darab tablet és 25 All-in One számítógép az egyéni “felfedezésekben” nyújt segítséget. A kísérletekre épített órák, az egyéni megfigyeléseken alapuló feladatok, a játékos programok a gyerekek érdeklődését kívánják felkelteni a körülöttük lévő környezet iránt.

(Kép és szöveg: MTI)