Lányok a főszerepben – Gyerekkönyvek vagány, okos, cserfes, különleges…hősei
A Nemzetközi Nőnapot éppen hogy csak elhagyval, olyan mesélni-, olvasni való történeteket mutatunk nektek, amelyekben lányok állnak a középpontban. Vagányak, viccesek, okosak, a világot a négy sarkából kifordítani képesek. Nem csak lányoknak!
Az ÉgigeÉrőKönyvek blogbejegyzésében – ezúttal – olyan könyveket mutat be nekünk Czakó Réka, amelyekben lányok vannak a főszerepben. És, hogy miért nem csak a kislányoknak ajánlja ezeket a történeteket? Ezt is megtudhatjuk a cikkből!
Érdekes módon, ahogy a kislányomból napról-napra bújik elő a nő, ahogy egyre gyakrabban ülünk le a konyhaasztal mellé egy-egy nagyobb anya-lánya dumcsira álmokról, vágyakról, lehetőségekről, úgy erősödik bennem az érzés, hogy ennek a napnak talán nem is arról kellene szólnia, hogy mit gondol a világ nem női fele rólunk. Egyre inkább az tűnik fontosnak, hogy mi, anyák mit mutatunk a lányainknak és lányainkkal majd együtt élő, családot alapító fiúknak. Nem (csak) az a fontos, hogy a világ mit gondol a képességeinkről, a jogainkról. A mindent megváltoztatni, jobbá tenni képes energia abból születik meg ha a lányaink bíznak magukban és elhiszik, hogy bármit elérhetnek. És ezt leginkább tőlünk, a szüleiktől tanulhatják meg.
A lányok, a lányok
Ezért most olyan mesélni-, olvasni való történeteket mutatok nektek, amelyekben lányok állnak a középpontban. Vagányak, viccesek, okosak, a világot a négy sarkából kifordítani képesek.
Ezért is kértem meg a csodálatos és fantasztikus “Neveljünk olvasókat!” csoportom tagjait, hogy javasoljanak olyan könyveket, amelyekben kis- és nagylányok nyűgöznek le bennünket, akiknek történetei ma is lázban tartják a családot. Esetleg 10-20-30 évvel ezelőtt mondtak valami olyan fontosat ebben a témában a most gyerekeket nevelőknek, amit még ma is továbbadásra érdemesnek gondolnak.
Így született ez a lista, amellyel a legkisebbeknek szóló meséktől, az ovis korosztálynak szóló történeteken át jutunk el a kiskamasz kor küszöbén fontos példákat mutató csajokig.
Fontos megjegyeznem, hogy ezek a történetek nem csak kislányoknak szólnak. A fiús családok is bátran forgathatják bármelyiket, hiszen a bevezető által sugallt látszattal ellentétben nem a főszereplők neme a lényeg. A lényeg a jóság, a humor, a kitartás, a fantázia, az erő… olyan tulajdonságok, amelyek a fiúkban és lányokban is egyaránt fellelhetőek.
Legkisebbeknek
Harcos Bálint: Szofi tüsszent (Szofi-sorozat)
(Pagony Kiadó)
„Szofi a szobában szaladgált. Egyszer csak tüsszentett egyet: – Hapci! A konyhából bekukkantott a mamája: – Szofi, hol a zoknid? Vedd gyorsan vissza!” De Szofi nem veszi vissza a zokniját, hanem elszalad. És tüsszent még egyet. Egy nagyobbat. És továbbszalad. És tüsszent egy még nagyobbat. Akkorát, hogy elrepülnek a galambok! Kidurrannak a lufik! Leesnek a fákról a levelek!!! Fut utána a mamája. A szomszéd bácsi. A lufiárus. Mi lesz ennek a vége? Kiderül Harcos Bálint varázslatos mesekönyvéből!
Ovisoknak
Annie M. G. Schmidt: Szutyoksári
(Pagony Kiadó)
Hogy kicsoda Szutyoksári? A világ legmaszatosabb kislánya. Hiába fürdik állandóan, újra meg újra valamilyen kalamajkába keveredik a kutyájával, Koszmókkal együtt, aminek a végén rendszerint piszkosabbak lesznek, mint valaha. Annie M. G. Schmidt minden idők leghíresebb holland meseírója, és állandó illusztrátortársa, Fiep Westendorp lehengerlő humorú könyve a minden lében kanál, bajkeverő kislányról és kutyájáról saját hazájában igazi klasszikusnak számít.
Nagyobb ovisoknak és kisiskolásoknak
Astrid Lindgren: Harisnyás Pippi
(Móra Kiadó)
A svéd írónő Európa-szerte nagy sikert aratott regényének főhőse egy nem mindennapi kislány. Neveletlen, rakoncátlan, de a szíve a helyén van, és elragadó természetességével mindenkit meghódit. Kilenc-tíz éves kora ellenére olyan erős, hogy legyőzi a cirkuszi erőművészt meg az aranyaira pályázó rablókat. Pippi teljesen egyedül él egy nagy házban, mert az apukája néger király lett egy távoli szigeten. A kalandok akkor érik el tetőpontjukat, amikor Pippi néger király apukájával és a szomszéd gyerekekkel a távoli mesés szigetre utazik.
Kisiskolásoknak
Lázár Ervin: A legkisebb boszorkány
(Móra Kiadó)
Anya-Banya, a világvégi boszorkány régóta tanítja igézni, rontani és seprűn lovagolni három lányát: a fekete, tenyeres-talpas Rillát, a szőke nádszál Marillát meg a vörös, szeplős kis vakarcsot, Amarillát. Egy napon azt a feladatot kapják, hogy akadályozzák meg Király Kis Miklós és Tündér Tercia házasságát. A két idősebb testvér el is akarja veszejteni Miklóst, de a legkisebb boszorkány beleszeret, és tűzön-vízen át próbálja megmenteni. Vajon sikerül neki?
Lázár Ervin megrendítő szerelmi története Ámi Lajos cigány mesemondó motívumkincséből táplálkozik, és először jelenik meg önálló kötetben Molnár Jacqueline boszorkányosan szép képeivel.
8-12 éveseknek
Eleanor H. Porter: Az élet játéka
(Szent István Társulat)
Régi sérelmektől megkeményedve és a boldogság gondolatát is elfelejtve éli puritánul egyszerű és hasznos életét Polly kisasszony, a Harrington kastély jómódú úrnője. Napjai átgondolt tevékenységek sorával telnek, magányát csak Nancyvel, a mindenessel és Tommal, az öreg kertésszel osztja meg. Egy júniusi napon azonban megérkezik a kastélyba a kisasszony elárvult unokahúga, Pollyanna, aki jelenlétével felforgatja nemcsak Polly kisasszony, de az egész, szigorú szabályok szerint szervezett kisváros életét is. A Harrington ház úrnője hiába írja elő Pollyannának a hasznos élet szabályait, hiába bünteti meg heveskedéseiért és a szabályok áthágása miatt, a kislány alaptermészetét nem tudja megváltoztatni. Pollyanna ugyanis egy szokatlan – meghalt édesapjától tanult – játékot alkalmaz a nehézségek leküzdésére: megtalálni minden bajban és történésben azt a valamit, aminek örülni lehet. Ez az élet játéka, amely a mindent legyőző szeretetről, az élet feltétlen szeretetéről szól, amelynek játékszabályait valamennyiünknek tanulni és gyakorolni kéne.
Az egigerokonyvek.blog.hu-n megjelenő cikkben még sok-sok lány főhőst bemutató könyvajánlót találsz. A cikk 2. részében pedig a téma folytatódik a kiskamasz olvasóknak szánt könyvmustrával is!