A legjobb ajándék, amit a gyermekünknek adhatunk: a minőségi idő
Mikor szántunk utoljára időt arra, hogy megálljunk egy percre? És mikor volt a legutóbbi alkalom, amikor osztatlan figyelemmel fordultunk a párunk, gyermekünk, a családunk többi tagja felé, ők pedig viszonozták azt?
Ha végiggondoljuk, gyakran előfordul, hogy csak kutyafuttában szólunk néhány szót a másikhoz tévénézés, email írás, telefonálás, mosogatás vagy főzés közben. Az őszinte figyelem pedig egy olyan ajándék, amire az ünnepek elmúltával, a hétköznapokban is mindannyiunknak nagy szüksége lenne – írta a pszichoforyou.hu.
Nehogy kikopjanak az életünkből
Az utóbbi években egyre elterjedtebb és egyre gyakrabban hangoztatott fogalommal több területen is találkozhattunk már. Nem is csoda, hiszen az egymás iránti osztatlan figyelem lassan eltűnni látszik a zajos hétköznapok forgatagában. Fontos lenne tehát nagyobb figyelmet szentelni az együtt töltött minőségi időnek és elfoglaltságoknak, vigyázni, nehogy kikopjanak az életünkből.
Mi is pontosan a minőségi idő?
A fogalmat Gary Chapman párkapcsolati és házassági tanácsadó alkotta meg. A minőségi idő a Chapman által meghatározott öt szeretetnyelv – elismerő szavak, ajándékozás, szívességek, testi érintés, minőségi idő – egyike. A szeretetnyelvek azt a módot jelentik, amely formában az egyes emberek leginkább megélik a törődést, azt, hogy szeretve vannak, odafigyelnek rájuk.
A minőségi idő lényege nem csupán a fizikai közelségben rejlik, nem annyit jelent, hogy egy helyiségben, egy térben vagyunk a másikkal, hanem az együtt töltött tartalmas időt, az egymásra irányuló figyelmet, az egymásra hangolódást, közös tevékenységeket.
Minőségi időről beszélhetünk tehát akkor, amikor mikor fizikálisan, gondolatban és érzelmileg is ott vagyunk a másikkal; nem a szombati bevásárlólistát állítjuk össze gondolatban, vagy a másnapi megbeszélés vázlatán törjük a fejünket, amikor gyermekünkkel leülünk játszani, vagy amikor párunk éppen az aznapi legnagyobb élményét osztja meg velünk.
Mit fejezhetünk ki vele?
Az egymásra irányuló osztatlan figyelem, az egymáshoz kapcsolódás egyik kulcseleme a kölcsönösség, mikor minden fél a másikra irányítja teljes figyelmét. A beszélgetés, az élmények megosztása vagy más közös program során nem telefonálunk, nem nézünk tévét, nem játszunk számítógépen vagy tableten. A minőségi idő nyelvjárásai közül a következőkkel fejezhetjük ki figyelmünket, szeretetünket: együttlét a másikkal, meghitt beszélgetés, az értő hallgatás, közös tevékenységek. Az együtt töltött időnek és a közösen szerzett tapasztalatoknak érzelmi értéke van: az összetartozás élményét nyújtják.
Együttlét és kapcsolódás
A rohanó hétköznapok arra kondicionálnak minket, hogy folyamatosan problémákat oldjunk meg, megtaláljuk a legoptimálisabb, „legidő- és költséghatékonyabb” megoldásokat a felmerülő feladatok kivitelezésére. A nagy rohanásban aztán sokszor elfelejtjük azt, milyen is élvezni magát a tevékenységet, amit éppen végzünk, és a társaságot, ami körülvesz minket. Úgy érezhetjük, ezt a „luxust” nem engedhetjük meg magunknak. A kapcsolat, a házasság, a szülőség azonban elsősorban nem feladat. Természetesen a hétköznapokban, és még az ünnepek során is felmerülnek problémák, melyeket meg kell oldani: napirendet szervezni, reggelit és vacsorát készíteni, iskolába, különórára, edzésre vinni a gyerekeket.
Ugyanakkor fontos lenne megélni a kapcsolódás, együttlét örömét, mivel ez saját jóllétünk, egészségünk és a kiegyensúlyozottabb, boldogabb családi élet egyik fontos eleme.
A közös tevékenységek, élmények elraktározódnak emlékezetünkben, gondolatban újra és újra visszatérhetünk hozzájuk, töltekezhetünk belőlük.
A teljes cikk (megtartó erő, kapcsolódás, önbizalom) a pszichoforyou.hu oldalon olvasható.