Hogyan segíthetünk leküzdeni a stresszt a kisgyereknek?

kislány a természetben

Hogyan segíthetünk leküzdeni a stresszt a kisgyereknek?

Ne higgyük azt, hogy csak felnőttként élhetünk át stresszt, hiszen már az egészen kicsi gyerekek is lehetnek feszültek, léteznek olyan dolgok az ő életükben is, amelyek szorongást okoznak nekik.

Hogyan segíthetünk leküzdeni a stresszt a kisgyereknek? – Ezt a kérdést tette fel a babaszoba.hu Nádasdy Nóra klinikai szakpszichológusnak.

A gyerekek ugyanis nagyon érzékenyek az őket körülvevő világra, könnyen ráhangolódnak szüleik érzéseire is. Mivel a kisgyerekek még nem feltétlenül tudják szavakba önteni, ha feszültek, ezért szülőként nagyon figyelni kell azokra a jelekre, amikkel megüzenik, hogy stresszesek.

A stabilitás és kiszámíthatóság oldhatja a stresszt

Nádasdy Nóra szerint sokat segít a kisgyermekeknek, ha az élet stabil, kiszámítható ritmus szerint zajlik, ha ezt sikerül kialakítanunk a családban. – A családi szokások, napirend, reggeli és esti rutin, ünnepek és hétköznapok támpontot jelentenek a gyermekeknek. A visszatérő, ismétlődő, megszokott események az idő múlását és az események összefüggését is érthetőbbé teszik a gyerekek életében – ez pedig biztonságossá teszi számukra a világot – magyarázta a szakember (…)

A biztonságot jelentő szülői közelség

Hogy a gyermek könnyebben meg tudjon küzdeni a stresszel, abban segít a biztonságos, szeretetteli szülő-gyermek kapcsolat, az elfogadó, támogató, válaszkész, nyugodt környezet is a szakértő szerint. – Ez mind hozzájárul ahhoz, hogy a gyermek személyisége teherbíróbb legyen, jobban meg tudjon küzdeni a stresszel és életkorának megfelelően kezelni tudja a nehéz helyzeteket. Kicsi korban alapvetően a szülő jelenléte, a szülői gondoskodás, a szülőbe vetett bizalom az, ami a gyermeket megóvja, hiszen a kicsi gyermekeknek nincs – és nem is kell, hogy legyen – önálló megküzdési stratégiája, az ő módszerük az, hogy a biztonságot jelentő szülő közelségét keresik, hozzá fordulnak – fogalmazott Nádasdy Nóra (…)

Az teljes írást ajánljuk figyelmetekbe a babaszoba.hu-n.