Szakember tanácsai szülőknek év végére

A szülők elvárják, hogy a gyerek jól teljesítsen az iskolában, nyelveket beszéljen, hetente több alkalommal különórákra járjon, miközben elfelejtik, hogy a gyerek az év végére elfárad… Miként lehetne elkerülni, hogy túlhajszolt legyen a gyerek?

Konduktor, mozgásterapeuta tanácsai szülőknek – a papasmamasmagazin.hu oldalról idézünk.

– Hanna állandóan elsírja magát, amikor egy kicsit gyakorolni szeretnék vele iskola után. El sem akarja kezdeni a tanulást – panaszolja egy jó képességű, ügyes, első osztályos kislány anyukája, aki napközi után még szeret a kislányával leülni a számolást és tollba mondást gyakorolni, hogy az év végi felmérők jól sikerüljenek. – Szeretném, ha a kislányom jobb tanuló és sikeresebb lenne, mint én voltam, szeretném, ha többre vinné, mint én. Nem akarom ráhagyni az akaratosságát és az ellenállását, ahogy rám is rám hagyta az anyukám – mondja Erika.

Úgy ahogy Hanna édesanyja, sok más szülő is megfeledkezik arról, hogy a gyerek év végére kimerül, nem csak az iskolai túlterheltség, hanem ilyenkorra már a sok különóra is megtépázza a gyerekek idegrendszerét. Lévai Nóra konduktor-mozgásterapeutát arról kérdezték, hogyan lehet észrevenni, hogy a gyerek elfáradt, és mit tehet ilyenkor a szülő?

A szülők saját, be nem teljesült tanulmányi sikereiket követelik meg a gyerekeiktől

A legnagyobb nyomás talán a diákokat éri, hisz a környezeti változásokon túl meg kell felelni az iskolai követelményeknek is. Gyerekekkel foglalkozó szakemberként gyakran tapasztalom, hogy a szülők a saját magukkal szembeni elvárásaikat kérik számon a gyereken, vagy a be nem teljesített tanulmányi eredményeiket szeretnék az ő ellenőrzőjükben viszontlátni. A gyermek „iskolai kudarcát” sajátjukként élik meg, szorongani kezdenek, és a frusztráció végül a gyermekeken csattan.

Hogyan vehető észre, hogy az iskolás gyerek kimerült?

Onnan tudhatjuk, hogy gyermekünk energiatartaléka a végét járja, hogy azt vesszük észre, egyre több az „üres járat”, amikor láthatóan nem csinál semmit a gyermek. Hozzáteszem, erre is szükség van, mert ilyenkor regenerálódik az idegrendszer, rendezi a tanultakat, töltekezik.

A gyerek kimerültségének egy másik intő jele lehet, hogy a leckeírás egyre nehezebben megy, és egyre több időt vesz igénybe.

Ebben az időszakban a gyerekek sokkal ingerültebbek, érzékenyebbek és ilyenkor viselkedésük agresszívabbnak tűnhet. Figyelmi idejük, koncentráció képességük észrevehetően csökken.

Nem jó a túl sok különóra, kell elég idő az alvásra, elég vizet is kell innia a gyereknek – ezekről és még számos jó tanácsról írt a papasmamasmagazin.hu szerzője.