Legyetek vagány velencei srácok!

Legyetek vagány velencei srácok!

Velencei-tó két keréken – családos sportos piknik

Írta: Tibenszky Moni Lisa

IMG_2302Minden valamire való úti tipp egy GPS koordinátával kezdődne manapság… de most nem. Itt most kérek 5 percet és képzelőerőt, ahhoz a kellemes retro időutazáshoz, amire a két kerék is invitálni fogja Önöket. Szülőként gyermekkorunk “kockás terítős” abroszos vendéglői, a Velencei-tó jellegzetes szaga, a nádas susogása és a kedvenc halsütödénk kerül terítékre érintőlegesen a biciklis túra ajánló mentén. A Velencei-tóhoz kalauzolom Önöket, mely kiváló bicikliút a kisgyerekek számára is a biciklizés elsajátításához, gyakorlásához, családosan, együtt. A tókerülő, közel 30 kilométeres sík, felfestett bicikliúton suhanhatnak a kerékpárok.

FullSizeRenderMinden évszakban, napszakban más-más arcát mutatja a tó, sok-sok pihenőállomás várja a kirándulókat – például a pecás partszakasz, a Velence korzó homokos strandja egy jó fagyira vagy épp a kedvelt kirándulóhelyként ismert pákozdi arborétum – , melyeket mind érinti a biciklis út. A legkisebbeket, akár gyerekülésben is vihetik a felnőttek, ők boldogan elnézelődnek majd, a kisiskolásokat pedig bátran engedhetjük kerekezni. Fontos, hogy jól felszerelt kerékpárral induljunk útnak, amit a Vadkacsa pihenőhelyen, a Tekerbinga biciklikölcsönzőben jó tanácsokkal és barátságos kiszolgálással együtt bérelhetünk igen kedvező áron, legyen ez tandem, gyerek- vagy felnőtt kerékpár. Illendő kobakokkal együtt nekivágni az útnak, még akkor is, ha kicsit sem veszélyes a bicikli út.  Esőkabát, kulacs, naptej, víz és betadin mindig legyen nálunk, no és egy biciklis szerviz telefonszám, mert ugyan a „bajtársak” segítőkészek, azért nem árt, ha bizton tudhatjuk, jönnek értünk, ha kell – ebben is számíthattok a Tekerbringásokra!

Tekerjük le!

IMG_2310Ez a jelmondat igen sokszor elhangzott az idei szezonban a gyerekeimtől. Beleszerettek a biciklizésbe, a szabadság érzésébe, a kihívásba a dombra való feltekerésben és a lejtőkön való sebesség megtapasztalására – dombocskák, lejtőcskék, gyermeki szemmel és érzéssel való „hatalmasságába”. Számtalan tanács, mondhatnám „közlekedési szaktanács” hangzik el útközben a libasorban tekergő biciklis túra csapatnál. Egymásnak kiáltják tovább, „vigyázz, elsőbbségadás”, „vigyázz, szűk kanyar”, „stop tábla”…és élmény a megtett kilométerek után. A teljes tókör 30 km, amit már egy kicsit gyakorlott kisiskolás néhány frissítéssel – fagyizó, tóparti nézelődés, lángosozás – nehézségek nélkül kibír, sőt. A távot rövidíthetjük akár a felére is, hiszen a tó közepén ingázik – Agárd és a Szúnyog Sziget között – a hajó, ami szállít bicikliket, így egy kellemes hajókázással egybekötött 15 kilométeres túrát kapunk.

Kapcsold ki a motort, élmények két keréken!

kicsi_tekerkep„Ha Rómában élsz, élj úgy, mint a rómaiak” – hangzik az ismert mondás. Hát a Velencei-tó partján sem kell másként, mindenki teker. Napi 4-5 kilométer, ide-oda, a piacra – megjegyzem érdemes kilátogatni minden szombaton a gárdonyi Sparnál, mert isteni kecske és tehénsajtot kapni, friss zöldséget, szép ruhákat és igen sok retro cuccban is, árusban is gyönyörködhetünk.

Mindkét gyerkőcöm a Velencei-tó melletti településeken tanult meg biztonságosan tekerni. Eltekertünk az agárdi kiserdőbe erősíteni a kinti sportszereken, teniszezni a salakos pályán, eljártunk csobbanni egyet a tó „legzöldebb” és árnyasabb strandjára a gárdonyi Sport Beachre, ahol igen szépen kialakított partszakasz és gyermeköböl várja a családokat.

“Görbüljön!”

A pecásoknál szinte kötelező megállni tekerés közben, minden gyereket érdekel, hogy van-e kapás, néha már a nyeregből, a bicikliútról kiabálnak oda egy-egy halálos nyugalomban és csendben kapásra váró horgásznak…meg is állunk, meg kell nézni, hogy mi van a szákban? Ekkor már a gyerekek is halkabbak, a pecások pedig készségesebbek. Megmutatják a csontikat, a szuper új botokat, a tuti csalit és a napi szerencsés halállományt – ponty, keszeg…  Épp egy horgász óvó nénibe botlunk, aki pontosan tudja, hogy melyik növény a tóban a káka, amin a mondásban csomót  keresünk és ismeri a Pettson és Findusz rajzfilmnek az idevonatkozó, hogyan horgásszunk íjjal való részét is. Teljes a harmónia és a csodálat. A jelszó, amit minden horgásznak kívánni kell, mint a bányászoknál a „Jó szerencsét!” , jelen esetben a „Görbüljön!”, ez jelenti a mindent, a legtutibbat,úgy hogy a gyerekeim fennhangon távoznak ismét a parttól 3 méterre kanyargó bicikliúton különböző dallamokat gyártva a Görbüljön ritmusára.

Vöröslő naplemente, aranyhíd a partról

IMG_2113Este is érdemes bicajra pattanni, hisz lélekemelő a naplemente a csónakkikötőből. Az újonnan kialakított Velence Korzó plázsa is igen vonzó, a homokos partot körbe ölelik a koktél teraszok, ízletes kézműves fagylaltot kínáló cukrászdák sora, itt sor kerülhet a hattyúetetésre is. Az alkonyi idillhez, naplemente túrához sem árt egy-egy villogó lámpa a bicikli elejére és hátuljára a látás és láthatóság végett.

A Velencei-tó körüli településeken igen sok kulturális és kulináris élmény, program várja ősszel is az idelátogatókat. Szeptember 3-6. között rendezik meg a hőlégballon versenyt Székesfehérváron és Agárdon, mely évről évre igen sok látogatót vonz a környékre. A gyermekek lenyűgözve nézik a levegőóriásokat, akik az agárdi kiserdőből szállnak tova.

Érdemes ellátogatni a Bálint Boráriumba a pákozdi szőlődombra, ahol nemcsak szüreti mulatsággal, de hagyományőrző játszótérrel is találkozhatunk.

Egy gyors döntés és egy biztató időjárás-előrejelzés után irány a Velencei-tó, kezdjék a túrát Gárdonyban, a Tekerbringa kölcsönzőben, töltsék meg a butykost, kerüljön a hátizsákba egy-két szelet csoki és indulhat a túra, az élmény nem marad el! A természetben és az emberekkel töltött idő csodákat mutat majd!

Tuti tippek:

Tekerbringa (Gárdony) – Vadkacsa pihenőhely, minden, ami bicikli! http://www.tekerbringa.hu/

Sport Beach (Gárdony) – gyereköböl, vízibicikli, hekk  http://sportbeach.hu/

Viking Hotel  (Agárd) – családbarát szálláshely, úszómedence http://www.vikinghotel.hu/

Sarki róka étterem (Gárdony) – sajtkrém leves, gyros

Édes Velence (Velence) – kézműves fagylalt , sajttorta fagyi!!!

Velence korzó – mini golf http://minigolf.hu/hazai-palyak/velence-korzo/

Kiserdő – sportpályák (tenisz, szabadtéri fitness gépek), csocsó, fröccs (Hőlégballon találkozó szeptember elején)

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.