Online játékot fejlesztettek az iskolai erőszak visszaszorítására
Online játékot fejlesztett az iskolai erőszak visszaszorítására a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) a Cartoon Network televíziós csatorna idei, bántalmazás elleni kampányának részeként – közölte Kiss-Monok Ágnes, a csatorna kommunikációs képviselője.
Az NBT olyan interaktív, online játékot készített, amely könnyed formában ismerteti meg a gyerekekkel a bullying, azaz a gyerekek egymás közti bántalmazásának jelentését, illetve azt, hogy miként oldhatják meg a problémát – közölte, megjegyezve, hogy terveik szerint a játékot minden hazai iskolában kipróbálhatják a 3-4., illetve az 5-6. osztályosok a Klebelsberg Központ közvetítésével és ajánlásával.
“Aki ver, az nem haver!”
A 2014-ben indult “Aki ver, az nem haver!” kampányuknak az a célja, hogy saját csatornáikon és partnerek segítségével terjessze a bántalmazás elleni zéró tolerancia üzenetét nemcsak Magyarországon, hanem Európában, Közel-Keleten és Afrikában is – hangsúlyozta a kommunikációs képviselő.
Elmondta: a kampány részeként – a szülők, a gyerekek és a pedagógusok számára – informatív platformokat hoztak létre a zaklatás meghatározásáról, kezeléséről, valamint tájékoztatást adtak az elérhető segítségekről. Mindezek érdekében az elmúlt öt évben csaknem 15 animációs és élőszereplős kisfilmet készítettek, amelyeknek összesen 30 milliós megtekintése volt, emellett weboldalukat – amely kisfilmekkel, szakértői tanácsokkal, iskolai tananyaggal és tesztekkel segíti a gyermekeket – csaknem egymillióan tekintették meg – tudatta.
Az online bántalmazás is bántalmazás
Jelezte, az idei kampány részeként ismert fiatal véleményvezérek bántalmazás elleni közösségi médiakezdeményezést indítanak, amelyben arra buzdítják a fiatalokat, hogy tegyenek barátságos gesztusokat a kiközösítettek felé.
Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke az iskolai bántalmazás ellen tett eddigi lépéseiket sorolva elmondta: a bűnmegelőzési ismeretek elsajátítására ötödik éve indítanak akkreditált képzést pedagógusok számára, illetve a pedagógusokat képző főiskolákkal és egyetemekkel együttműködési megállapodást kötöttek annak érdekében, hogy az intézményekben is oktassák a bűnmegelőzési ismereteket.
A kormány 2013-ban elfogadott bűnüldözési stratégiája megfogalmazta, hogy a fiatalokat védeni kell attól, hogy bűncselekmények áldozataivá vagy elkövetőivé váljanak, ennek jegyében készültek el a pedagógusoknak szóló, bűnmegelőzési ismereteket tartalmazó tananyagok is – közölte Hatala József.