Görbe hát, rossz tartás – a “húzd ki magad” nem elég, segít a gyógytornász

kisfiú gerincét vizsgálják

Görbe hát, rossz tartás – a “húzd ki magad” nem elég, segít a gyógytornász

Mikor alakul ki a végleges testtartás? Miért tartjuk görbén magunkat? Hogyan kezelhető a görbe testtartás gyermekkorban? Meddig lehet tenni a rossz testtartás ellen?

Nyáron, jó időben  felkerülnek ránk lenge ruháink, és emiatt egyre feltűnőbbé válik rossz testtartásunk, illetve jobban látszik görbeségünk.
„A középiskolások több mint felének rossz a testtartása, vagy már kialakult valamilyen gerincbetegsége. Az okok leginkább abban keresendők, hogy nagyon sokat ülünk, és ez nem csak a gyerekekre, hanem miránk, felnőttekre is vonatkozik – így még inkább ki vagyunk téve a hanyagtartás kialakulásának” – írta a szuloklapja.hu oldalon Kovács Andrea vezető gyógytornász legújabb kiadványuk bemutatásakor.

6-7 éves korra válik véglegessé a sajátos testtartás

Hanyagtartásnak nevezzük azt, amikor a csigolyákban nincs semmilyen deformitás, hanem elsősorban a hát, has, medence izomzat gyengeségével függ össze. A gerinc görbületei fokozatosan alakulnak ki a hasalás, négykézláb mászás, ülés, állás, járás megtanulásával, gyakorlásával, és eredményezik az egyén testtartását, ami 6-7 éves korban válik véglegessé. Ettől az életkortól a növekedés befejezéséig érdemes figyelemmel követni a gyerekek testtartását.

Mitől alakul ki a helytelen testtartás?

– mozgásszegény életmódtól
– a hát, has, medence izomzat csökkent teherbíró képességétől
– pszichés tényezőktől
– hirtelen növekedéstől
– helytelen üléstől
– egyéb tényezőktől

„Húzd ki magad!” – hiába mondjuk?

„Húzd ki magad!” mondjuk sokszor a kis és nagy gyerekeknek, de hiába, mert ha nincs kellő izomerő, testtudat, hajlékonyság akkor mindezt elég nehéz megvalósítani.  A megoldás erre az érdekes, hatásos, játékos, aktív izommunka az egész testnek.

Gyermekkorban még sokat lehet tenni a rossz testtartás ellen

A hanyagtartás egy „lusta” testtartás, amely elváltozásokat okozhat a gerincoszlopban és a törzsizmokban eltorzítva ezzel testtartásunkat, és amely mozgásszervi betegségeket is okozhat. Ez az állapot visszafordítható folyamat; megfelelő odafigyeléssel kialakítható a helyes testtartás.

Fontos tudni, hogy hanyagtartásnál nemcsak a hát területére kell gondolni, hanem az egész test felépítésére, hiszen minden összefügg mindennel.

A hanyagtartás nem esztétikus és nem egészséges semmilyen életkorban, de gyermekeknél különösen fontos odafigyelni rá. Gyermekkorban a hanyagtartás sokat romolhat, de sokat is segíthetünk is rajta, tehát gyógytornára fel!

Egyénre szabott gyakorlatok és otthon is végezhető feladatok

Gyógytornászként mindig azt vallottam, hogy gyakorlatokat nem lehet általánosítani, mert mindenki más és más, a gyógytorna ereje pedig éppen az egyediségében rejlik. Van azonban néhány gyakorlat, amit a „Mackógyógytorna hanyagtartás ellen” című könyvemben ismerhettek meg közelebbről. A kiadvány főleg 5–15 éves kor közötti gyermekeknek ajánlott, akiknél hanyagtartást diagnosztizáltak, akik hajlamosak a hanyagtartásra, illetve  akik szeretnék megelőzni a hanyagtartás kialakulását.

Olyanok szerepelnek benne, mint az “Egyensúlyozz úgy, akár egy pincér”, vagy a “Gombolyítsd a fonalat”.

A teljes cikk elolvasható és a gyakorlatok fotói megtalálhatók a szuloklapja.hu oldalon, ide kattintva!