Így leszel jó szülő

fabábu egy gyerekét karjában tartó anyukáról

Így leszel jó szülő

Sokan, akik felnőtt korukban nehézségekkel küzdenek, visszatérő és káros mintákat tapasztalnak a viselkedésükben, gyakran jönnek rá, hogy a baj gyökere gyerekkorukban keresendő. Azért nem alakult ki erős önértékelésük, azért nem képesek képviselni az érdekeiket, vagy éppen azért jellemzők rájuk agresszív kitörések, mert a szüleik valahogy nem úgy viselkedtek velük, ahogy kellett volna. De hogyan legyél jó szülő?

A terápiák jó részben arról szólnak, hogy az ember felnőtt fejjel újraírja ezeket a mintákat, kialakítson egy olyan valós, igazi énképet, ami tényleg ő, és amit képes szeretni.

Leon F. Seltzer pszichológus, nagy terápiás gyakorlattal a háta mögött kialakított egy listát arról, hogy melyek azok a szülői viselkedések, amik ahhoz kellenek, hogy valakiből erős, jó önbizalommal rendelkező, önmagát ismerő és elfogadó, egészséges felnőtt váljon – írja a divany.hu.

Mi kell ahhoz, hogy valaki kiváló szülő legyen?

1. Idő és figyelem:

a gyerek a jó szülő számára prioritás, a jó szülő általában megbízhatóan elérhető, és ezzel a figyelemmel megadja a gyereknek, hogy fontosnak, értékesnek érezhesse magát.

2. Bizalom:

a jó szülő kifejezi, hogy bízik a gyerekében, a képességeiben, abban, hogy meg tud tanulni új dolgokat, véghez tudja vinni, amit szeretne. Rábíz a gyerekre olyan feladatokat, amik megfelelnek a korának, így érezteti vele, hogy alkalmas és kompetens.

3. Elismerés:

a jó szülő rendszeresen elismeri a gyereke elért eredményeit, és jutalmazza az erőfeszítését is, hogy valamit megcsináljon.

4. Érintés és ölelés:

a jó szülő rendszeresen megérinti, megöleli a gyerekét, és ezzel melegséget, szeretetet és biztonságot ad neki – szemben a manipulatív, bántalmazó és büntető kontaktusokkal. Ezek a viselkedések a biztonságos melegség légkörét adják otthon.

5. Szabadság:

a jó szülő hagy a gyereknek érzelmi, mentális és fizikai szabadságot. Hagyja, hogy a maga tempójában csináljon dolgokat, az észszerű korlátokon belül jöjjön-menjen, ahogy kedve tartja, és kifejezze az érzéseit, gondolatait attól függetlenül, hogy azokkal a szülők egyetértenek-e vagy nem. A gyerek nem félhet attól, hogy őszinte feltárulkozása a szüleiből gúnyt vagy haragot fog kiváltani.

A “jó szülőség” másik 5 pontjáért kattints a divany.hu-n megjelent írásra!